Egzaması Olanlar Biontech Aşısı Yaptırabilir Mi

Ülkemizde uygulanan ilk koronavirüs aşısı olan Coronavac aşısı uygulamaları devam ederken farklı bir aşı uygulaması da başladı. Almanya Pfizer Biontech aşısının da korona aşıları arasına katılmasıyla birlikte insanlar hangi aşıyı tercih edecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Biontech aşısı ile ilgili bildirilen şiddetli alerjik reaksiyon vakaları, aşıya karşı endişelere neden oluyor. Özellikle alerjisi olan kişiler aşı seçimi konusunda kararsız kalıyor. Bu yazımızda egzaması olan kişilerin Biontech aşısını yaptırıp yaptıramayacağını detaylandırdık.

Biontech Aşısının Alerji Riski Var Mı?

Biontech aşısı mRNA tabanlı bir aşıdır yani diğer aşı olan Coronavac aşısından farklıdır. Coronavac aşısı, ölü aşı olarak bildiğimiz bir aşıdır. Biontech aşısı olduktan sonra alerjik reaksiyon geçiren vakaların olduğu bildirilmiştir. Milyon doz başına 11 vakada şiddetli alerjik reaksiyon gelişmiştir. Biontech aşısına karşı gelişen alerjik reaksiyonların polietilen glikol (PEG) adı verilen bir maddeden kaynaklandığı düşünülmektedir. PEG, mRNA’nın bozulmasını engellemek, suda çözünmesini sağlamak için aşıda kullanılmıştır. Ayrıca mRNA’nın kendisinin de alerjiye neden olabileceği düşünülmektedir. Bilimsel yayınlarda alerjiye neyin neden olduğu net olarak belirtilmemiştir. 

Bunlarla birlikte bildirilen 11 alerjik şok vakasından 4’ünün aslında alerjik şok geçirmediği yakın zamanda yapılan bir çalışma ile bildirilmiştir. Bu kişilerin muayene bulgularında alerjik şoka rastlanmadığı, alerjik şoku taklit eden bir durum yaşandığı sonucuna varılmıştır. 

Biontech Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Akla en sık gelen sorulardan biri de Biontech aşısının yan etkisinin olup olmadığıdır. Her aşıda olduğu gibi Biontech aşısında da bazı yan etkiler görülebilir. En sık görülen yan etkilerden biri enjeksiyon bölgesinde şişlik ve ağrıdır. Diğer yan etkiler ise sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir:

  • Yorgunluk,
  • Baş ağrısı,
  • Kas ağrısı,
  • Titreme,
  • Eklem ağrısı ve ateş. 

Egzaması Olan Kişiler Biontech Aşısı Olabilir Mi?

Egzama çok yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Egzamanın bu kadar yaygın olmasıyla birlikte egzaması olan kişiler Biontech aşısı olabilir mi sorusu da çok sayıda kişinin sorduğu bir soru. Egzaması olan kişilerin Biontech aşısı olmasında bir sakınca yoktur. Egzaması olan kişilerin Coronavac aşısı olmalarında da herhangi bir sakınca yoktur. Sadece alerjisi olan kişilerin aşılarını hastane ortamında olmaları daha faydalı olacaktır. Aşı olduktan sonra 30 dakika hastanede gözetim altında beklemek, oluşabilecek reaksiyonlara karşı acil tedavi almanızı sağlar. 

Biontech Aşısının Etkinliği Nedir?

Biontech aşısının etkinliği konusunda firmanın yaptığı açıklamaya göre aşının etkinliği %91.3 olarak bildirilmiştir. Coronavac aşısının koruyuculuğu ise Türkiye verilerine göre %83 olarak bildirilmiştir. 

Sonuç Olarak:

  • Egzaması olan kişiler Biontech aşısını yaptırabilir.
  • Alerjisi olan kişilerin aşılarını hastane ortamında olması yararlı olacaktır.
  • Aşıdan sonra 30 dakika hastanede gözlem altında beklemek olası risklere karşı acil tıbbi tedavi almanızı sağlar. Aşıdan sonraki reaksiyonlar genel olarak ilk 30 dakika içinde gelişir. Bu sebeple 30 dakika hastanede beklemeniz yararlı olacaktır. 
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir