Alerji Teşhisi

Alerji teşhisi veya alerjik hastalık tanısı, kişinin klinik öyküsü, aile öyküsü, fiziki muayene, cilt testleri ve laboratuvar testlerinin bir kombinasyonuna dayanır. Bu testler alerjik hastalıkların teşhisini teyit etmeye ve alerjenlerden kaçınma stratejilerini yönlendirmede faydalı olabilecek potansiyel alerjik tetikleyicileri tanımlamaya yarar.

Doktorunuz alerji teşhisi için aşağıdaki bilgileri kullanır:

  • Öykü: Alerji tanısı klinik öyküyle başlar. Doktorunuz genel sağlığınız hakkında sorular soracak ve daha sonra astım ve egzama (atopik dermatit) gibi alerjik rahatsızlıklarla birlikte görülen alerjilere ve koşullara odaklanacaktır. Doktorunuzun sizi rahatsız eden tüm semptomları bilmesi gerekecektir.
  • Aile öyküsü: Doktorunuz size yakın akrabalarınızdan herhangi birinin alerjik semptomları olup olmadığını ve astım, saman nezlesi veya egzama gibi alerjik bir hastalık tanısı alıp almadığını veya yiyecek ve ilaçlara karşı alerjik duyarlılığı olup olmadığını soracaktır.
  • Fiziki muayene: Doktorunuz, gözlerinize, kulaklarınıza, burnunuza, boğazınıza, göğsünüze ve cildinize özel önem vererek tam bir fizik muayene yapacaktır.
  • Alerji testleri: Alerjik olup olmadığınızı ve neye alerjiniz olduğunu belirlemek için alerji testleri yapılacaktır. Cilt testleri cildinize alerjen damlası sürerek ve ardından üzerini çizerek veya batırarak yapılır. Duyarlılaştırıcı antikorların varlığını değerlendirmek için kan testleri de yapılabilir.