astim belirtileri

Astım, astım atakları olarak bilinen akut hava yolu daralması ile karakterizedir. Ataklar arasında astım belirtileri olmayabilir, ancak çoğu insan ataklar arasında astım belirtilerine sahiptir. 

Astım krizi öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma ile karakterizedir. Öksürükle birlikte kalın sarı balgam çıkabilir (bu bir enfeksiyonu göstermez). İlk atak genellikle bir astım tetikleyicisine maruz kaldıktan 15-20 dakika sonra meydana gelir ve bir saat içinde azalır. Bu acil astmatik cevap olarak bilinir.

Bazı insanlarda geç faz astımlı bir cevap da ortaya çıkabilir. Bu, tetikleyiciye maruz kaldıktan bir saati geçkin süre sonra meydana gelen daha uzun süreli bir atak içerir ve tetikleyiciye maruz kaldıktan sonra birkaç saat ya da günlerce sürebilir.

Ataklar arasındaki astım belirtileri öksürük, nefes darlığı, hışıltı veya göğüste sıkışma ile gece uyanmaları; sabah erken uyandığınızda semptomlar; egzersiz ile semptomlar; ve pik ekspiratuar akımda azalma olarak karşımıza çıkar.

Astım atakları arasında semptomlarınız varsa, bu genellikle kronik solunum yolu iltihabının bir belirtisi olduğunu gösterir. Bu insanlar genellikle inhale glukokortikosteroidler gibi önleyici ilaçlara iyi yanıt verir.

Öksürük veya hırıltı şikayeti ile bir doktora göründüğünüzde, doktorunuz semptomların tam şeklini ve muhtemel tetikleyicileri belirlemeye çalışacaktır. Ailenizde bir başkasının astım veya başka bir ilgili hastalığı olup olmadığını bulmak da önemlidir (örneğin, saman nezlesi). Bu durumların kendinizdeki bir öyküsü de astım tanısını destekler.