Alerji Tedavisi

Alerji” kelimesi ilk kez 24 Temmuz 1904’te Clemens von Pirquet tarafından yayınlanan bir yayında yer almıştır. Yarattığı terim, daha önce sınıflandırılmayan belirli bir dizi belirtiye işaret ediyordu. 100 yıldan daha uzun bir süre sonra yapılacak daha çok araştırma var, ancak alerjiyi tedavi etmenin veya semptomlarını hafifletmenin birçok yolu var. Peki alerji tedavisi nasıl olur?

Alerji Tedavisinde Alerjenlerden Korunma

Alerjenlerden kaçınmak, alerji tedavisi için oldukça önemlidir. Alerjik bireyler tetikleyici maddeye maruz kalmaktan kaçınmalıdır. Bunun dışında hastalığa bağlı olarak alınması gereken çeşitli başka önlemler de vardır. Bu önlemlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Ev tozu akarı alerjisi olan kişiler, yatakta iken akarlara maruz kalmayı azaltmak için kılıflar (özel yatak ve yatak örtüleri) kullanabilir. Oda sıcaklığını 25 ° C’nin altına ayarlayarak ve nemi düşük tutarak akarlar için zor bir iklim yaratarak, alerjenle teması azaltmaya da yardımcı olabilir.
  • Bir gıda alerjisi tanısı konulduysa, bir beslenme uzmanının rehberliğinde düşük alerjenli bir yemek planı oluşturulabilir.
  • Küf alerjisi hastalarının küf ve pas oluşumunu önlemek için yaşam alanlarında uygun yaşam koşullarını sürdürmeleri önemlidir.
  • Kediler ve köpekler gibi evcil hayvanlara alerjisi olan kişiler bu evcil hayvanları evlerinde tutmamalıdır.

Alerji Tedavisinde Alerjenlere Maruz Kalmamak Gerekir

Alerjiye bağlı olarak, alerjene maruz kalmamak çok zor olabilir ve bu durum alerji tedavisini olumsuz olarak etkileyecektir. Günlük yaşamda evlerde bulunan akarlardan tamamen kaçınmak neredeyse imkansızdır, çünkü sadece evdeki yaşam alanlarında değil, sinemada, gün içerisinde bulunduğumuz ortak alanlarda, toplu taşıma koltuklarında ve halılarda bulunurlar. Yeni nesil inşa edilen binaların enerji verimliliği standartları akarlar için en uygun iç mekan iklimi ile sonuçlanmıştır. Ortaya çıkan semptomların ciddiyetine bağlı olarak, hastaların akciğer fonksiyonları ve astım semptomları iyileşene kadar akarsız bir iklim bölgesinde biraz zaman geçirmeleri yararlı olabilir. Polen alerjisi olanlar, polen oranının yüksek olduğu polen mevsiminde düşük polen sayısı olan bölgeleri ziyaret edebilir.