Astım nedir

Astım, bir akciğer hastalığıdır. Astımlı insanlar epizotlar veya ataklar yaşarlar. Bu, solunum yollarında daralma ve iltihaplanma olduğunda oluşur, bu da nefes almayı zorlaştırır.

Akciğerler soluduğumuz hava ile kan dolaşımı arasında bir arayüz oluştururlar. Bir kişi nefes aldığında, burundan ve ağzından hava çekilir ve trakeadan aşağıya doğru çekilir. Trakea, her bir akciğeri beslemek için sağ ana bronş ve sol ana bronş olmak üzere iki bronşa ayrılır.

Bronşlar daha küçük bronşlara ve daha sonra alveollerde – gaz değişiminin gerçekleştiği katlanmış zarlar, sonuçlanan bronşiollere bölünür. Bronşlar ve bronşiyollerin duvarda kasılmalarını sağlayan kas katmanları vardır. Akut krizlerde bu kas tabakası daralır ve solunum yollarının daralmasına neden olur.

İltihaplanma ataklar arasında hala mevcut olabilir. Bu, solunum yollarının hassas olmasını ve tetikleyicilerine tepki verme ve akut krizlere neden olma olasılığını artırır.

Astım bazen aşağıdaki gibi dört ana gruba ayrılır:

  • Atopik astım: Bu en yaygın ve klasik türüdür. Hastaların normalde bu türde rahatsızlığı olan akrabaları vardır ve kendileri başka alerjik hastalıklar (örneğin gıda alerjisi, egzama, saman nezlesi) yaşarlar. Ev tozu akarları, polen ve hayvan kürkleri yaygın tetikleyicilerdir.
  • Atopik olmayan astım: Bu tip, aile öyküsü veya diğer alerjik özellikleri olmayan hastalarda solunum yolu enfeksiyonları ile tetiklenir.
  • İlaca bağlı astım: Aspirin ilacı bazen hassas kişilerde atakları ve ürtikeri tetikleyebilir.
  • Mesleki astım: Bu formu, az miktarda kimyasal madde ve duman tarafından tetiklenir, genellikle tekrarlanan maruz kalmadan sonra ortaya çıkar.