Alerji Testi

Farklı alerjenler farklı insanları rahatsız eder, bu nedenle alerji uzmanınız hangi testin sizin için en iyi olduğunu belirleyecektir. Alerji testi türüne bakılmaksızın, bir alerji uzmanınız önce fiziki muayene yapar ve alerji testine ihtiyaç duyulup duyulmadığını belirlemek için semptomlarınız hakkında sorular sorar.

Alerji testleri, yediğiniz, dokunduğunuz veya soluduğunuz şeylere alerjileri bulmanıza yardımcı olabilir. Genellikle cilt veya kan testleri olarak uygulanmaktadır.

Deri Testi

Alerjileri test etmenin en yaygın yolu cilt testidir. Çünkü en hızlı, en doğru sonuçları verir. Doktorların en sık kullandığı bu test yönteminin diğer adı prick testidir. Bir doktor veya hemşire, cildinize, genellikle kolunuzun içine veya sırtınıza küçük bir miktar alerjen koyar. Yaygın alerjenler küf, polen, evcil hayvan derisi ve kürkü, yiyecekler ve bazı ilaçları içerir.

Daha sonra, alerjenin deri altına girmesi için cildinizi delecek veya yüzeyinde küçük bir çizik açacaktır. Deri prick testi kanamaya neden olmaz. Bazı doktorlar alerjeni cildinizin ilk birkaç katmanının altına koymak için küçük bir iğne kullanır.

Doktor muhtemelen aynı anda birkaç şeyi test edecektir. Alanlardan biri şişer ve sivrisinek ısırığı gibi kırmızılaşırsa, bu alerjene alerjik olduğunuz anlamına gelir. Bunu bulmak genellikle 15 dakika sürer. Alerji testi sona erdiğinde, doktor veya hemşire cildinizi temizleyecek ve kaşınma hissinin azalmasına yardımcı olmak için üzerine biraz krem sürecektir. Bir reaksiyondan kaynaklanan herhangi bir şişme genellikle 30 dakika ila birkaç saat arasında kaybolur.

Bazı ilaçlar testlerin önüne geçebilir. Testten önce herhangi bir ilaç almayı bırakmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kan Testi

Alerji testi sonuçlarını etkileyebilecek ilaç kullanıyorsanız, hassas bir cilde sahipseniz ya da bir cilt testine kötü tepki verdiyseniz, doktorunuz bunun yerine bir kan testi isteyebilir. 

Kanınızın bir örneği laboratuvara gönderilir ve doktorunuz birkaç gün içinde sonuçları alır. Bu yöntem genellikle bir cilt testinden daha maliyetlidir.