alerji

Alerji, vücudun bağışıklık sisteminin çoğu durumda zararsız olan maddelere karşı aşırı tepki vermesinden kaynaklanır. Solunum yolu alerjik hastalıklarının yaygın tetikleyicileri arasında polenler, ev tozu akarları, küfler ve hayvan kepeği bulunur. Bu alerjenlere maruz kalma, alerjik rinit (üst solunum yollarının iltihabı), konjonktivit (kaşıntılı, sulu gözler) ve alerjik astım (alt solunum yollarının iltihabı) dahil olmak üzere çeşitli semptomlara yol açabilir.

Bu semptomlar, uygun şekilde tedavi edilmediğinde zamanla kötüleşebilir ve alerjik rinit, astım gelişiminde en önemli risk faktörlerinden biri olarak karşımıza çıkabilir. Solunum yolu alerjik hastalıklarının prevalansı son yıllarda artmış ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde artmaya devam etmektedir. Küresel olarak, tahminen 400-500 milyon insan alerjik rinitten etkilenmektedir ve etkilenenlerin % 40’ı çocuktur.

Alerjik rinit hastalarının% 10-20’sinin semptom giderici ilaç kullanımına rağmen iyi kontrol edilmeyen semptomlara sahip olduğu ve bunlardan on tanesinden daha azının alerji immünoterapi tedavisi aldığı tahmin edilmektedir.

Alerji Belirtileri

Alerjik reaksiyon belirtileri, alerjenin vücuda nasıl girdiğine bağlı olabilir. Örneğin polen gibi havadaki bir alerjen, burundan nefes alımıyla vücuda girer ve genellikle burun nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit gibi burun, gözler, sinüsler ve boğazda semptomlara neden olur.

Öte yandan, gıda alerjisi, mide veya bağırsak problemleriyle daha sık ilişkilidir ve kurdeşenlere neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar aynı anda vücudun birkaç bölümüne etki edebilir. Alerjik reaksiyonların belirtileri hafif, şiddetli veya hayatı tehdit edici olabilir. Etkilenen organlara göre kategorize edilebilirler, bunlar:

  • Cilt: kurdeşen, egzama ve yüz şişmesi
  • Solunum sistemi: belirtileri burun (saman nezlesi), boğaz (şişlik) ve akciğerleri (öksürük, hırıltı, bronkospazm) etkileyebilir
  • Gastrointestinal sistem: bulantı, kusma, mide ağrıları ve ishal
  • Kardiyovasküler sistem: zayıf hissetme, halsizlik, solgunluk, gevşeklik (özellikle bebeklerde) ve çöküntü.

Alerjik semptomlar sadece lokal olarak ortaya çıkabilir – örneğin bir arı sokmasına bağlı lokalize şişlik – veya genellenebilirler (yaygın). Bir anafilaktik reaksiyon, genelleştirilmiş bir alerjik reaksiyonun, solunum ve / veya kardiyovasküler sistemleri, ayrıca deri ve / veya gastrointestinal yolu etkilediği durumdur.