ALERJİK HASTALIĞI OLANLAR COVID 19 HASTALIĞI DÖNEMİNDE TATİL YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Dünya Alerji Haftası Dünya Alerji Örgütü’nün(World Allergy Organization), üye olan derneklerlebirlikte, alerjik hastalıklar ve ilgili bozukluklarhakkında farkındalığı artırmak ve bunların teşhis, tedavi ve önlenmesinde eğitim ve kaynak sağlanmasıiçin her yıl yapılan bir girişimdir.

Dünya Alerji haftası faaliyetleri 2011 yılından beriyapılmaktadır.   Alerji Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay bu yıl COVID-19 salgını nedeniyle DünyaAlerji Astım Haftası etkinliği olarak derneğin instagramsayfasından halka yönelik canlı yayınlargerçekleştireceklerini bildirdi. Bu canlı yayınlar ilehalkın alerjik hastalıklar konusunda bilgilerininartırılması hedeflenecek ve halkın sorularına yanıtverileceğini bildiren Prof Dr. Ahmet Akçay tümhalkımızın bu canlı yayınlara ücretsiz olarak davetliolduklarını bildirdi.

Alerjik hastalık denilince ilk gelen alerjik hastalıklarastım, alerjik nezle, egzama ve besin alerjisi gelmektedir.

Tatilde Alerjik Hasalığı Olanlar Nelere DikkatEtmeli?

Prof. Dr. Ahmet Akçay Alerjisi olan hastaların çoktedirgin olmalarına gerek olmadığını ancak bazı tedbirleralmaları gerektiğinin altını çizdi.

Astım Olanlar Tatil’de İlaçlarını Kesebilir Mi?

Astımı olanlar COVID 19 için riskli grupta olduğubildirilmekle birlikte astımlı hastalar diğer hastalara göredaha ciddi hastalık geçirmediler. Astımlı hastalar sıklıklagribal enfeksiyonlar nedeniyle öksürmeye başlamaktadır. Gribal enfeksiyonlar astım krizine neden olabilmektedir.Havanın sıcaklığının artmasıyla COVID 19 etkisinin de azalması ve diğer gribal enfeksiyonların daha az olması, çevrede ev tozu miteların da yaz döneminde ölmelerinedeniyle genellikle astım hastalarının ilaç ihtiyacı da azalmaktadır. Bu nedenlerle astım hastaları, son bir aydırşikayeti olmayanlar yaz aylarında ilaçlarını doktorlarınadanışarak kesebilirler.

Astımlı hastaların akciğerleri hassas olduğu için evintemizliğinde klor içermeyen kokusuz çamaşır sularıkullanmaları, çamaşırların parfümsüz detarjanlayıkamaları ve yumaşatıcı kullanmamaları faydalı biruygulama olacaktır.

Toplu ortamlara veya insanların yoğun olduğuortamlarda maske takılması, mümkün olduğu kadaryakın temasın ölenmesi ve sık el yıkamak enfeksiyonönlemede çok önemli bir korunma yöntemi olacaktır.

Alerjik Nazlesi Olanlar Nelere Dikkat Etsinler?

Alerjik nezlesi olanların polenlere alerjisi varsa gözlüktakmaları, havanın sıcak olduğu saatlerde dışarıçıkmamaları, pencereleri akşam saatlerinde açmaları veevi havalandırmaları daha uygun olacaktır. Burunlarıkaşınıyorsa veya hapşırmaları oluyorsa antihistaminik vegerektiğinde burun spreyleri kulanmaları faydalıolacaktır.

Alerjik nezlesi olan hastaların burunları kokuya hassasolduğu için evin temizliğinde klor içermeyen kokusuzçamaşır suları kullanmaları, çamaşırların parfümsüzdetarjanla yıkamaları ve yumaşatıcı kullanmamalarıfaydalı bir uygulama olacaktır.

Egzaması Olanlar Daha Dikkatli Olmalı

Egzaması olanlar sıcağın etkisinden daha çoketkilenecektir. Bu nedenle de ciltleri kuruyacak veegzaması alevlenecektir. Bu nednele egzaması olanlaryaz dönemlerinde daha sık vücut nemlendiricisikullanmalılar. COVID-19 nedeniyle ellerini daha sıkyıkamalrı ve yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmalarıfaydalı olacaktır.

Prof. Dr. Ahmet Akçay, egzaması olanların yüksekfaktörlü güneş koruyucu kremler kullanmasının, deniz vehavuzdan çıktıktan sonra duş alınmasının  faydalı biryaklaşım olacağını bildirdi.

Besin Alerjisi Olanlar Tatilde Daha Dikkatli Olsunlar

Özellikle besin alerjisi olanlar alerjik besinin yemekiçinde olup olmadığı konusunda daha dikkatli olmalarıgerekmektedir. Aksi taktirse tatilde ciddi alerjikreaksiyonlar gelişebilir. Besin alerjisi olanlar yanlarındaacil tedavide kullanılmak üzere adrenalin oto enjektörübulundurmaları faydalı olacaktır.

Sonuç olarak alerjik hastalığı olanların COVID-19 salgını nedeniyle daha dikkatli davranmalarıgerektiğini, toplu ortamlarda maske takmalarının vesık el yıkamanın enfeksiyon bulaşmasının önündekien büyük engel olduğunu bildirdi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.