astım önlemler

Astımın kendisi önlenebilir olmamakla birlikte, kişisel bakım ve makul önleyici tedbirler almak astım belirtileri ve astımın kötüleşmesi riskini azaltabilir. Astımınızın kontrol altında tutulmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı astım önlemleri aşağıda açıklanmıştır.

Kişisel bakım, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Bakımınıza dahil olan kişilerin desteğiyle kendi sağlığınız için sorumluluk almayı ve iyiliği içerir. Kişisel bakım, formda kalmak ve iyi fiziksel ve zihinsel sağlığı korumak, hastalıkları veya kazaları önlemek ve küçük rahatsızlıklar ve uzun vadeli durumlar için daha etkin bir şekilde bakım yapmak için her gün yaptığınız şeydir.

Astımınızı kontrol altında tutmanın ve ‘astım ataklarını’ önlemenin büyük bir kısmı, bilinen tetikleyicilerden kaçınmak ve önleyici ilacınızı her gün almak gibi önleyici tedbirleri içerir.

Tüm uzun vadeli koşullarda olduğu gibi, düzenli incelemeler yapmak önemlidir, bu nedenle doktorunuzla iyi bir ilişki kurmak, semptomlarınızı veya endişelerinizi kolayca tartışabileceğiniz ve astım planınızı ayarlayabileceğiniz anlamına gelir.

Astımı olan tüm insanlar (veya çocukları varsa ebeveynleri veya bakıcıları), özellikle ciddi astımları varsa astım önlemleri almalıdır. Gribe karşı aşılanmayı düşünmelidir. Astımlı yetişkinler, bazı durumlarda pnömokokal hastalığa karşı aşılamadan da yararlanabilir.

Sigara içiyorsanız ve astım hastasıysanız belirtilerinizin ciddiyetini ve sıklığını önemli ölçüde azaltmak için sigarayı bırakmalısınız. Sigara içmek astım ilacının etkinliğini de azaltabilir. Sigara içmiyorsanız ve astımınız varsa, sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının.