Evcil Hayvan Alerjisi

Evcil hayvan alerjisi, bir hayvanın deri hücrelerinde, tükürüğünde veya idrarında bulunan proteinlere karşı alerjik bir reaksiyondur. Evcil hayvan alerjisinin belirtileri, hapşırma ve burun akıntısı gibi saman nezlesinde yaygın olan belirtileri içerir. Bazı insanlar ayrıca hırıltılı solunum ve nefes almada güçlük gibi astım belirtileri yaşayabilir. Çoğu zaman, evcil hayvan alerjisi, bir evcil hayvanın tuttuğu ölü deri pullarına (tüyler) maruz kalmayla tetiklenir. Kürklü herhangi bir hayvan, evcil hayvan alerjisi kaynağı olabilir, ancak evcil hayvan alerjileri en çok kedi ve köpeklerle ilişkilidir. Evcil hayvan alerjiniz varsa, en iyi strateji, hayvana maruz kalmayı mümkün olduğunca önlemek veya azaltmaktır. Semptomları hafifletmek ve astımı yönetmek için ilaçlar veya diğer tedaviler gerekli olabilir.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri

Evcil hayvan alerjisinin pek çok belirtisi vardır ve bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Belirtiler bazı kişilerde hafif olabilirken bazı kişilerde ise daha şiddetli olabilir.

Burun geçişlerinin iltihaplanmasının neden olduğu evcil hayvan alerjisi belirtileri şunları içerir:

 • Hapşırma,
 • Burun akması,
 • Kaşıntılı, kırmızı veya sulu gözler,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Kaşıntılı burun, ağız çatısı veya boğaz,
 • Geniz akıntısı,
 • Öksürük,
 • Yüzde baskı ve ağrı,
 • Sık sık uyanma,
 • Gözlerinin altında şişmiş, mavi renkli cilt,
 • Çocuklarda burnun sık sık yukarı doğru ovulması,

Evcil hayvan alerjiniz astıma neden oluyorsa şu gibi durumlar da meydana gelebilir:

 • Nefes almada güçlük,
 • Göğüste sıkışma veya ağrı,
 • Nefes verirken duyulabilir ıslık veya hırıltı sesi,
 • Nefes darlığı, öksürük veya hırıltılı solunumdan kaynaklanan uyku sorunları.

Deri belirtileri

Evcil hayvan alerjisi olan bazı kişiler, alerjik dermatit olarak bilinen cilt semptomları yaşayabilir. Bu tip dermatit, cilt iltihabına neden olan bir bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Alerjiye neden olan bir evcil hayvanla doğrudan temas, alerjik dermatiti tetikleyerek aşağıdakiler gibi belirtilere neden olabilir:

Evcil Hayvan Alerjisi Nedenleri

Alerjiler, bağışıklık sisteminiz polen, küf veya evcil hayvan tüyleri gibi yabancı bir maddeye tepki gösterdiğinde ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminiz, antikor olarak bilinen proteinleri üretir. Bu antikorlar, sizi hasta edebilecek veya enfeksiyona neden olabilecek istenmeyen istilacılardan korur. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz, belirli alerjeninizi zararlı olmasa bile zararlı bir şey olarak tanımlayan antikorlar üretir. Alerjeni soluduğunuzda veya onunla temas ettiğinizde, bağışıklık sisteminiz tepki verir ve burun pasajlarınızda veya akciğerlerinizde iltihaplı bir yanıt üretir. Alerjene uzun süreli veya düzenli maruz kalma, astımla ilişkili devam eden (kronik) hava yolu iltihabına neden olabilir.

Risk Faktörleri

Evcil hayvan alerjileri yaygındır. Bununla birlikte, ailenizde alerji veya astım varsa, evcil hayvan alerjisi geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Evcil hayvanlara erken yaşta maruz kalmak, evcil hayvan alerjilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, yaşamın ilk yılında bir köpekle yaşayan çocukların, çocukluk döneminde üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı o yaşta köpeği olmayan çocuklara göre daha iyi direnç gösterebileceğini bulmuştur.

Evcil Hayvan Alerjisi Teşhisi

Alerji uzmanınız, alerjinizin teşhisi için alerji cilt testi ya da kan testi yöntemlerini kullanabilir. 

Alerji cilt testi

Alerji uzmanınız tam olarak neye alerjiniz olduğunu belirlemek için bir alerji cilt testi önerebilir. Bu testte, küçük miktarlarda saflaştırılmış alerjen özleri, hayvansal protein içeren özler dahil, cildinizin yüzeyine batırılır. Bu genellikle ön kolda yapılır, ancak üst sırtta da yapılabilir. 15 dakika sonra cildiniz alerjik reaksiyon belirtileri açısından gözlemlenir. Örneğin, kedilere alerjiniz varsa, kedi özünün cildinize batırıldığı yerde kırmızı, kaşıntılı bir yumru geliştirirsiniz.

Kan testi

Bazı durumlarda, bir cilt rahatsızlığının varlığı veya belirli ilaçlarla etkileşimler nedeniyle cilt testi yapılamaz. Alternatif olarak, alerji uzmanınız çeşitli hayvanlar da dahil olmak üzere çeşitli yaygın alerjenlere karşı alerjiye neden olan spesifik antikorlar için kanınızı tarayan bir kan testi isteyebilir. Bu test aynı zamanda bir alerjene ne kadar duyarlı olduğunuzu da gösterebilir.

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavisi

Evcil hayvan alerjisini kontrol etmek için ilk tedavi yöntemi, alerjiye neden olan hayvandan mümkün olduğunca kaçınmaktır. Evcil hayvan alerjenlerine maruz kalmanızı en aza indirdiğinizde, genellikle daha az sıklıkla veya daha az şiddetli alerjik reaksiyonlar geçirebilirsiniz. Hayvan alerjenlerine maruz kalmanızı tamamen ortadan kaldırmak genellikle zordur veya imkansızdır. Evcil hayvanınız olmasa bile, beklenmedik bir şekilde başkalarının kıyafetlerinde taşınan evcil hayvan alerjenleriyle karşılaşabilirsiniz. Evcil hayvan alerjenlerinden kaçınmanın yanı sıra, semptomları kontrol etmek için ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Antihistaminikler gibi ilaçlar, alerjik reaksiyonda aktif olan bir bağışıklık sistemi kimyasalının üretimini azaltır ve kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısını hafifletmeye yardımcı olur. Burun spreyi olarak verilen kortikosteroidler iltihabı azaltabilir ve saman nezlesinin semptomlarını kontrol edebilir. Dekonjestanlar, burun yollarınızdaki şişmiş dokuları küçültmeye yardımcı olabilir ve burnunuzdan nefes almayı kolaylaştırabilir. Alerji uzmanınız, belirtilerinize, belirtileriniz şiddetine, yaşınıza ve sağlık durumunuza bakarak en uygun tedaviyi uygulayacaktır.