Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalıdır

Güneş kremi, güneşin zararlı etkilerinden koruma sağlayan ve kullanılması yararlı olan bir koruyucudur. Yetişkinlerin yanı sıra çocukların da güneş kremi kullanması gerekir. Bu yazımızda çocuklarda güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdık.

6 Aydan Küçük Bebekler Güneşten Korunmalı!

Özellikle altı aylıktan küçük bebeklerin güneşten koruması gerekir. Bu doğrultuda; bebeklere uzun kollu kıyafetler, geniş kenarlıklı şapkalar giydirmek ve onları mümkün olduğunca gölgede tutmak faydalı olacaktır. Bebeğinizin bol sıvı aldığından ve aşırı ısınmadığından emin olun. Bebeğiniz huzursuzsa, ağlıyorsa ya da cildinde kızarıklık varsa hemen içeri alın.

Bebeklerde Güneş Koruyucu Krem Kullanılır Mı?

6 aylıktan küçük bebeklere güneş kremi kullanmaktan kaçınılmalıdır. Küçük bebeğinizi güneş ışınlarına maruz bırakmamanız gerekir. Bebekler için özel olarak pazarlanan güneş koruyucu kremler vardır ancak bu ürünler FDA tarafından önerilmemektedir.

Çocukların cildi hassastır

Bebeklerin derileri olgunlaşmamıştır; bebekler daha yüksek yüzey alanı-vücut ağırlığı oranına sahipler, bu da onları güneş kremlerindeki kimyasalların daha fazla emilmesi riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır.

Güneş Kremi Çeşitleri

İki tür güneş koruyucu krem çeşidi vardır; kimyasal ve fiziksel ultraviyole filtresi içeren kremler. Kimyasal güneş koruyucu kremler sünger gibi çalışır ve güneş ışınlarını emerek etki ederken fiziksel güneş koruyucular kalkan gibi cildinizin yüzeyini güneş ışınlarından korumaktadır.  Fiziksel UV filtreli ürünler, UVA ve UVB’yi dağıtmak, yansıtmak ve emmek için cildin en üst tabakası üzerinde oturarak çalışan titanyum dioksit ve çinko oksittir. Fiziksel kremlerden sonra macunumsu bir görünüm kalabilir ve uygulaması da zor olabilir.

Çocuklara Hangi Güneş Koruyucu Krem Kullanılmalıdır?

Güneş koruyucu kremlerin GRASE (Genel Olarak Güvenli ve Etkili Olarak Tanınan) özellikte olması son derece önemlidir. Bazı kimyasal bileşenlere sahip ürünlerin çocuklarda kullanımı onaylanmamıştır.

Çinko oksit veya titanyum dioksit bileşenlerini kullanan güneş kremleri; bebekler veya küçük çocukların hassas ciltlerinde daha az tahrişe neden olabilir.

Çocuğunuzda kullanacağınız koruyucu kremin etiketindeki talimatlara uymanız gerekir. Açıkta kalan ve giysilerle kapanmayan alanlara yeterli ölçüde koyucu güneş kremi kullanmanız gerekir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, herkesin aşağıdaki özellikleri sunan güneş kremi kullanmasını önermektedir:

Geniş spektrumlu koruma sağlayan (UVA ve UVB ışınlarına karşı korur),

SPF 30 veya üzeri olan,

En az 40 dakika suya karşı dayanıklı olan kremlerin kullanılması gerekir.

Güneş koruyucu kremlerin, losyon, jel, çubuk ve sprey formu mevcuttur. Özellikle sprey formada olanların uygulama kolaylığı sağlaması, ebeveynler tarafından da sık tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu ürünleri kullanırken dikkatli olmanız; solumamanız, ısı ve ateşten uzak tutmanız gerekir.

Güneş Kremi Nasıl Uygulanır?

Güneş kremleri koyucudur ve güneşin zararlı etkilerine karşı bir savunma oluşturur. Ancak bu kremlerin doğru uygulanması oldukça önemlidir. Doğru uygulanmayan güneş kremleri yeterli etkiye sahip değildir. Güneş kremi kullanırken şunlara dikkat edebilirsiniz:

SPF 30 veya daha yüksek olan (mümkünse SPF 50), suya dayanıklı ve geniş spektrumlu kapsama sağlayan, yani sizi UVA ve UVB ışınlarından koruyan bir güneş kremi kullanmaya çalışın.

Güneş kremini dışarı çıkmadan 15 dakika önce sürün.

Yeterli miktarda krem sürdüğünüzden emin olun. Çocuğunuzun cildine kremi iyice uygulayın.

Açıkta kalan alanların tümüne güneş kremini uygulayın.

Dışarıdayken güneş kremini iki saatte bir yenileyin.

Yüzdükten, terledikten sonra güneş kremini tekrar sürün.

Bulutlu günlerde kışın da güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalınır. Bu nedenle bu zamanlarda bu zararlı etkilere çocuğunuzun maruz kalabileceğini unutmayın.

Kullandığınız kremin son kullanım tarihinin geçmediğinden emin olun.

Yumuşatıcılar ve güneş kremini hangi sırayla kullanmalıyım

Güneş kreminin etkisinin yumuşatıcı tarafından engellemesini önlemek için yumuşatıcıyı güneş kremini sürmeden yaklaşık yarım saat önce uygulayın. Yağlı bir yumuşatıcı kullanıyorsanız, aşırı miktarda kullanmaya özen gösterin.

Bebekler ve küçük çocuklar her zaman dahili SPF50 içeren güneşten koruyucu giysiler kullanmalıdır. Bu giysi, güneş kremine karşı hassasiyeti olan yetişkinler için de mevcuttur. Açıkta kalan cilt bölgelerine 2 saatte bir güneş kremi sürülmelidir.

Güneş koruyucu kremler ve böcek kovucular

Güneş koyucu kremler, böcek kovucu ürünlerle birlikte de satılabilir. Güneş kremi bolca ve sıklıkla uygulanmalıdır, böcek kovucu ise az ve çok daha az sıklıkla kullanılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir