İnek Sütü Alerjisi Olan Çocuklar Beşli Karma Aşısı Olabilir Mi?

Difteri-tetanos-boğmaca aşıları inek sütünde bulunan kazein maddesinin olduğu ortamda üretilir. inek sütü alerjisi süt içindeki kazeine maddesine bağlı olan hastalarda difteri-tetanos-boğmaca-inaktif polio aşısı sonrası ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) bildirilmiştir. Hindistan tarafından üretilen difteri, tetanos, boğmaca, H influenza tip b ve hepatit B içeren beşli aşı içinde kazein içeren sığır proteini bulunmaktadır. Dana eti alerjisi genelde inek sütü içindeki serum albümine bağlı olup süt alerjisi olan çocuklarda görülmektedir. Dana eti alerjisi olan ve serum albümine bağlı inek sütü alerjisi olan çocuklarda karma aşı yapıldıktan sonra ciddi alerjik reaksiyon bildirimleri vardır. Bunun nedeni de karma aşılarının bazılarında süt bileşenlerinin olabilmesinden dolayıdır. Bazı karma aşılarının içerisinde laktoz (yani süt şekeri) bulunmaktadır.

İnek sütü alerjisine, süt proteinlerinin neden olduğu bilinmekle birlikte süt şekeriyle alerjik reaksiyon da gelişebilmektedir. Bu nedenlerle ciddi inek sütü alerjisi olan bebeklerde beşli karma aşısının; anafilaksi (alerjik şok) tedavisi konusunda deneyimli sağlık kuruluşlarında yapılması ve aşı sonrası hastanın 30 dakika bekletilmesi daha uygun olacaktır.

Sonuç olarak beşli karma aşısının inek sütü alerjisi olan çocuklara yapılmasında sakınca olmamakla birlikte; ciddi inek sütü alerjisi olan veya dana eti alerjisi olan bebeklerde anafilaksi (alerjik şok) tedavisi konusunda deneyimli sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır. Aşı sonrası 30 dakika beklemek daha uygun olacaktır. Reaksiyon sıklığının nadir olması nedeniyle aşı öncesi test gerekmez. 3 yaşından sonra yapılabilen karma aşıda laktoz bulunmadığı için sorun olmaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.