İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeklere Rotavirüs Aşısı Yapılabilir Mi?

İnek sütü alerjisi olanlarda rota virüs aşısı kesinlikle yapılmasın diye bir durum söz konusu değildir. Rota virüs aşısı rotavirüslerin neden olduğu ishal ve kusma gibi belirtiler gösteren mide ve bağırsak enfeksiyonuna (gastroenterit) karşı korunmasına yardımcı olur. Rota virüs enfeksiyonu yeni doğanlarda ve küçük çocuklarda şiddetli ishale neden olan en yaygın enfeksiyondur. Enfeksiyonlu kişilerin dışkısı ile temas sonucu elden ağza geçerek kolayca bulaşır.
Rota virüsün sebep olduğu ishale sahip çocukların çoğu kendi kendine iyileşir. Fakat bazı çocuklarda şiddetli kusma, ishal ve yaşamı tehdit eden ve hastaneye yatırılmayı gerektiren sıvı kaybı görülebilir. Rota virüs aşısının sık yan etkilerinden birisi ishaldir. Nadir görülen yan etkileri de; karın ağrısı, karında şişkinlik, kanlı dışkılama, kusma, huzursuzluk, bağırsakta bir bölümünde tıkanma gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı özellikle kanlı sümüklü kaka yapan, huzursuzluğu olan çocuklarda rota virüs aşısı yapılmayabilir. Çünkü aşının da nadir yan etkileri ile besin alerjisinin belirtileri daha da ağırlaşabilir.
Sonuç olarak; özellikle bağırsak tutulumu olup kanlı kaka ve mukuslu kaka gibi belirtileri olan çocuklarda kesin yapılmasın diye bir öneri olmamakla birlikte yapılmaması daha iyi olabilir. Sadece ciltte belirti veren kendini egzama, ciltte kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren, kakası normal olan kusması olmayan çocuklarda rota virüs aşısının yapılması tavsiye edilebilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.