tahtakurusu

Tahtakurusu, hayvanların veya insanların kanıyla yaşayan küçük, oval, kahverengimsi böceklerdir. Yetişkin tahtakuruları, bir elma çekirdeği büyüklüğünde düz gövdelere sahiptir. Ancak beslendikten sonra vücutları şişer ve kırmızımsı bir renk alır. Tahtakuruları uçmaz, ancak zeminler, duvarlar ve tavanlar üzerinde hızla hareket edebilirler. Dişi tahtakuruları ömür boyu her biri bir toz zerresi büyüklüğünde yüzlerce yumurta bırakabilir. Uygun koşullar altında, böcekler bir ay kadar kısa bir sürede tamamen gelişebilir ve yılda üç veya daha fazla nesil üretebilir. Rahatsız edici olmalarına rağmen hastalıkları taşıdıkları düşünülmemektedir.

Tahtakurularının Saklandığı Yerler

Tahtakuruları evinize valizler, giysiler, kullanılmış yataklar ve kanepeler ve diğer eşyalar aracılığıyla fark edilmeden girebilir. Düzleştirilmiş gövdeleri, bir kredi kartı genişliğindeki küçük alanlara sığmalarını mümkün kılar. Tahtakuruların karıncalar veya arılar gibi yuvaları yoktur, ancak saklanma yerlerinde gruplar halinde yaşama eğilimindedirler. İlk saklanma yerleri tipik olarak, geceleri ısırmak için insanlara kolay erişime sahip oldukları şilteler, yaylar, yatak çerçeveleri ve yatak başlıklarıdır. Ancak zamanla, yatak odası boyunca dağılabilirler, herhangi bir çatlak veya korumalı bir yere hareket edebilirler. Ayrıca yakındaki odalara veya dairelere de yayılabilirler. Tahtakuruları yalnızca kanla yaşadıkları için, bunların evinizde olması bir kirlilik belirtisi değildir. Onları tertemiz evlerde ve otel odalarında bulmanız, kirli evlerde olduğu kadar muhtemeldir.

Tahtakuruları Nasıl Isırır?

Tahtakuruları çoğunlukla geceleri etkindir ve genellikle insanları uyurken ısırır. Cildi delerek ve uzun bir gagadan kanı çekerek beslenirler. Böcekler doyuma ulaşmak için üç ile on dakika arasında beslenir ve sonra fark edilmeden sürünerek uzaklaşır.

Tahtakurusu ısırıkları bazen alerjik reaksiyona neden olabilir. Tahtakurusu ısırığından sonra alerjik reaksiyon yaşarsanız ya da tahtakurusu alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Tahtakurusu Isırığı Belirtileri

Tahtakurusu ısırıklarının çoğu ilk başta ağrısızdır, ancak daha sonra kaşıntılı kaynaklara dönüşür. Çoğunlukla ayak bileklerinin etrafındaki pire ısırıklarının aksine, tahtakurusu ısırıkları, uyurken cildin maruz kaldığı herhangi bir bölgededir. Ayrıca, ısırıkların ortasında pire ısırıkları gibi kırmızı bir nokta yoktur. Tahtakurusu istilasına sahip olduklarını fark etmeyen insanlar, kaşıntıyı sivrisinekler gibi diğer nedenlere bağlayabilir. Tahtakurusu ısırıklarını doğrulamak için böcekleri bulmalı ve tanımalısınız.

Tahtakurusu tarafından ısırıldığınızda bunu hemen hissetmezsiniz çünkü ısırdıkları anda az miktarda anestezi salgılarlar. Tahtakurusu ısırıklarının belirtilerinin ortaya çıkması birkaç günü bulabilir. Isırılan bölge genel olarak belirgin bir şekilde kızarır ve şişlik oluşur. Vücudun küçük bir bölgesinde, birden fazla ısırık meydana gelebilir; bu ısırıklar kaşıntılıdır ve yanma eğilimindedir. Isırıklardan kaynaklanan enfeksiyon olabilir.

Enfeksiyon belirtileri ise şunları içerir:

  • Isırık yerinde ağrı ve hassasiyet,
  • Kızarıklık, şişme veya sıcaklık,
  • Isırık yakınında lekeler veya kırmızı çizgiler,
  • Cildin hassaslaşması,
  • Ateş, titreme.

Tahtakurusu Isırıklarının Tedavisi

Tahtakurusu ısırıkları, bir veya iki hafta içinde kendiliğinden düzelme gösterir. Ancak belirtilerden kaynaklanan rahatsızlık hissini azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

Etkilenen bölgeye kaşıntı önleyici krem ve losyon uygulayabilirsiniz.

Kaşıntı ve yanmayı azaltmak için oral antihistaminikler kullanabilirsiniz.

Şişlik ve ağrı için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Tahtakurusu İstilası Belirtileri

Uyuduğunuzda sahip olmadığınız kaşıntılı bölgelerle uyanırsanız, özellikle ısırıkların başladığı sırada kullanılmış bir yatağınız veya başka kullanılmış mobilyalar varsa, tahtakurularınız olabilir. Tahtakurularınız olduğuna dair diğer işaretler şunları içerir:

Çarşaflarınızda veya yastık kılıflarınızda kan lekeleri,

Çarşaflarda ve şiltelerde, yatak örtülerinde ve duvarlarda tahtakurusu dışkılarının koyu veya paslı lekeleri,

Tahtakuruların saklandığı alanlarda tahtakurusu dışkı lekeleri, yumurta kabukları veya dökülen deriler,

Böceklerin koku bezlerinden rahatsız edici, küf kokusu.

Bir istiladan şüpheleniyorsanız, tüm yatakları çıkarın ve böceklerin veya dışkılarının belirtileri için dikkatlice kontrol edin.

Ayrıca, kitapların, telefonların veya radyoların içi, halının kenarları ve hatta elektrik prizleri de dahil olmak üzere yatağın etrafındaki alanı kontrol edin. Dolabınızı kontrol edin, çünkü tahtakuruları giysilere yapışabilir.

İstila belirtileri bulursanız, böceklerden kurtulmak ve geri dönüşlerini önlemek için adımlara başlayın.

Tahtakurularından Korunma Yolları

Tahtakurularından kurtulmak, tahtakuruların yaşadığı yerleri temizlemekle başlar. Bu, aşağıdakileri içermelidir:

Yatak takımlarını, çarşafları, perdeleri ve giysileri sıcak suda temizleyin ve en yüksek kurutucu ayarında kurutun. Doldurulmuş hayvanları, ayakkabıları ve yıkanamayacak diğer eşyaları kurutucuya koyun ve 30 dakika boyunca yüksekte çalıştırın.

Süpürmeden önce tahtakuruları ve yumurtalarını çıkarmak için şilte dikişlerini fırçalamak için sert bir fırça kullanın.

Yatağınızı ve çevresini sık sık süpürün. Süpürdükten sonra hemen elektrik süpürgesi poşetini plastik bir torbaya koyun ve dışarıdaki çöp tenekesine koyun.

Tahtakuruların içeri girmesini veya kaçmasını önlemek için şilte ve kutu yaylarını sıkıca dokunmuş, fermuarlı bir örtü ile örtün. Tahtakuruları beslenmeden bir yıla kadar yaşayabilir, bu nedenle yataktaki tüm böceklerin öldüğünden emin olmak için örtüyü yatağınızın üzerinde en az bir yıl tutun.

Alçıdaki çatlakları onarın ve tahtakuruların saklayabileceği yerlerden kurtulmak için soyma duvar kağıdını yapıştırın.

Yatağın etrafındaki dağınıklıktan kurtulun.

Yatağınız istila edilmişse, ondan kurtulmak ve yenisini almak isteyebilirsiniz, ancak evinizin geri kalanını tahtakurularından kurtarmaya özen gösterin, aksi takdirde yeni yatağınızı istila ederler.

***İstila edilmiş alanları temizlemek tahtakuruları kontrol etmede yardımcı olurken, onlardan kurtulmak genellikle kimyasal işlemler gerektirir. Yatağınıza ve yatak odanıza böcek ilaçları uygulamak zararlı olabileceğinden, yatak odalarında güvenle kullanılabilecek ürünleri kullanmanız önemlidir. Etikette özellikle bunları yatak üzerinde kullanabileceğinizi belirtmedikçe şilteler ve yatak takımlarını işlemden geçirmeyin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.